Currently a pack of trident gum is $34mxn. So no a peso won’t get you a stick of gum. And groceries have never been more expensive. I live in a 2 person 2 pet household. Spending $1,300/week approx
I was making a joke at the expense of Americans like me but couldn’t find a map with the US surrounded with water. It’s neat that pesos are used in France.
Yeah, the American dream companies trying to raise prices as much as consumers can suffer and blaming inflation on it. Thanks rural America mostly only having Walmart and maybe a local chain if your lucky 👍😅
Mexican pesos, from the bottom up: 10, 5, 2, 1, 50 cents and probably 10 cents.
Follow me for more economy tips.
I knew it! Thanks for confirming.
What can you buy for one peso?
Chewing gum probably although inflation is crazy. But in general groceries are cheap.
Currently a pack of trident gum is $34mxn. So no a peso won’t get you a stick of gum. And groceries have never been more expensive. I live in a 2 person 2 pet household. Spending $1,300/week approx
Agree but in regards to the groceries I’m talking about in relation to other countries. About the gum I was thinking Chiclets.
Where do you live? Not America?
Mexican pesos are usually used in France
I was making a joke at the expense of Americans like me but couldn’t find a map with the US surrounded with water. It’s neat that pesos are used in France.
Yeah, the American dream companies trying to raise prices as much as consumers can suffer and blaming inflation on it. Thanks rural America mostly only having Walmart and maybe a local chain if your lucky 👍😅
Pesos aren’t used in France.
But I’ll give you a point for trying.